Jaki wybrać termometr do mierzenia temperatury?

Mierzenie temperatury powinno być zawsze bardzo dokładne. Jeszcze kilka lat temu powszechnie używane termometry rtęciowe, dziś zostały zastąpione przez nowoczesne urządzenia, które to są ekologiczne oraz bardzo praktyczne podczas użytkowania. Z ich pomocą można w kilka sekund dokonać bardzo dokładnego pomiaru temperatury.

Termometr elektroniczny a jego dokładność

Jeśli chodzi o tradycyjne urządzenia elektroniczne, to z ich pomocą można zmierzyć temperaturę pod pachą, w ustach oraz w odbycie. Dostępne są również modele dokonujące pomiaru temperatury w uchu oraz na czole.

Niezależnie od tego, w którym miejscu jest mierzona temperatura, wynik pomiaru można otrzymać w ciągu pięciu sekund. Posiada on dokładność do ±0,1°C. Urządzenie to doskonale nadaje się do pomiaru temperatury zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych.

Niezawodny termometr elektroniczny bezdotykowy

Te nowoczesne urządzenia są powszechnie zwane także sensorycznymi. Podczas mierzenia temperatury wykorzystują one podczerwień. W celu dokonania pomiaru nie jest konieczny kontakt z ludzkim ciałem. Wystarczy zbliżyć termometr do czoła na odległość kilkunastu centymetrów, aby otrzymać bardzo wiarygodny wynik. Dokładność pomiaru w tych termometrach waha się w granicach od ±0,1°C do ±0,01°C.

Ze względu na bardzo wygodne, praktyczne oraz higieniczne użytkowanie termometry te są polecane przede wszystkim dla małych dzieci.

Elektroniczny termometr bezdotykowy oprócz ciepłoty ludzkiego ciała potrafi także zmierzyć temperaturę poszczególnych pokarmów, powietrza czy wody przygotowanej do kąpieli.

Czy termometr paskowy jest dokładny?

Urządzenia te są mniej popularne i służą one do określania przybliżonej temperatury ciała. W celu zmierzenia temperatury należy pasek przykleić nad łukiem brwiowym, a następnie po upływie około piętnastu sekund odczytać wynik. Niestety nie jest on zbyt dokładny. Odczytu dokonuje się na podstawie analizy koloru paska, który trzeba porównać z dołączonym do termometru wzornikiem. Urządzenie to jest polecane przede wszystkim do ogólnego pomiaru temperatury.

Czym charakteryzuje się termometr szklany bezrtęciowy?

Urządzenia te swym wyglądem przypominają nieco wycofane kilkanaście lat temu z obiegu termometry rtęciowe. Różnią się one od nich tym, że szkodliwa dla środowiska naturalnego rtęć została zastąpiona bardziej bezpiecznym materiałem. Ich ogromną zaletą jest bardzo niska cena. Niestety termometry te nie są tak dokładne, jak modele elektroniczne. Ze względu na szklaną obudowę nie są on polecane dla małych dzieci.