Jakie zastosowanie mają pręty kwadratowe?

Pręty kwadratowe produkowane są głównie dla branży metaloplastycznej. Jest to przykład nietypowych prętów, które rzadko są wykorzystywane w budownictwie. Jednak mimo to jest bardzo duże spektrum ich zastosowania. Poszczególne ich właściwości w dużej mierze są uzależnione od charakterystyki stali, z której zostały wykonane.

Jakie są pręty kwadratowe?

Tego typu pręty wykonane bywają ze stali konstrukcyjnej ogólnego zastosowania. Zdarza się, że produkowane są ze stali niskostopowej, której główną cechą jest bardzo duża wytrzymałość, jak i ze stali niestopowej. Produkowane przez różnych producentów pręty mają różne wielkości i swoje techniczne parametry. Dzięki temu każdy może znaleźć odpowiednią opcję dla swoich potrzeb.
Pręty standardowo są długie na 6 metrów, ich przekątne są różne i oscylują w granicach od 10 x10mm do 50 x 50 mm. Zawsze jest też opcja zamówienia u producenta prętów o określonych wartościach.

Gdzie znajdują zastosowanie?

Głównie wykorzystuje się je do produkcji stalowych konstrukcji, takich jak:
– bramy,
– ogrodzenia,
– kratownice,
– balustrady,
– balkony,
– poręcze do schodów.
Przy ich pomocy można tworzyć przeróżne przedmioty z serii galanteria metalowa. Najczęściej są idealnym materiałem dla twórców zajmujących się metaloplastyką i bardzo dobrze sprawdzają się jako materiał do wyrobu dekoracji metalowej. Do tego typu prac stosowane są pręty wykonane z tak zwanej czarnej stali.
Niektóre rodzaje prętów kwadratowych, te ze stali niestopowej, wykorzystywane są do ulepszania cieplnego, które potrzebne jest w produkcji poszczególnych maszyn lub ich elementów, takich jak: wały, przekładnie zębowe lub różnego rodzaju osie.

Podział prętów kwadratowych

Pręty kwadratowe dzielimy, między innymi, na: kwasoodporne, narzędziowe i do ulepszania cieplnego. Pierwszy przypadek prętów stosowany jest wszędzie tam, gdzie konstrukcje znajdować się będą w środowiskach silnie narażonych na korozje, między innymi chodzi tu o przemysł motoryzacyjny. Pręty drugiego rodzaju dobrze sprawdzą się w produkcji części do poszczególnych narzędzi, takich jak wiertła, gwintowniki, frezy czy noże i wykrojniki. Natomiast kwadratowe pręty do ulepszania cieplnego przydają się w produkcji maszyn.
Czasami, niektóre rodzaje tego typu prętów, sporadycznie, wykorzystywane są do zbrojeń.
Kwadratowe pręty to tylko jeden przykład z produkowanych prętów ze stali. Jest to jednak pręt produkowany powszechnie i bardzo często wykorzystywany. Jest on bardzo różnorodny i przez to ma bardzo ogólne zastosowanie.