Jakie płytki łazienkowe wybrać?

Urządzenie łazienki może okazać się trudniejsze, niż początkowo nam się wydawało. To dlatego należy podejść do tematu poważnie i dokładnie zaplanować aranżację wnętrza. Płytki łazienkowe to jeden z ważniejszych elementów w łazience, z tego względu ich wybór musi być bardzo dobrze przemyślany. Jakie wybrać?

Czym się kierować podczas zakupu płytek łazienkowych?

Obecnie na rynku dostępny jest ogromny wybór płytek, dlatego znalezienie odpowiednich może okazać się trudne. Małe czy duże? Jasne, ze wzorem, czy gładkie? Płytki łazienkowe muszą być dopasowane nie tylko do wybranej aranżacji pomieszczenia, ale także do jego rozmiaru. Duże znaczenie będzie miała ich wielkość, najlepiej wybierać takie w większym rozmiarze, szczególnie do małych łazienek. Nie można zapominać także o względach praktycznych. Pamiętajmy, że małe płytki to więcej fug podatnych na zabrudzenia, a więc utrzymanie łazienki w czystości może okazać się trudniejsze.
Jeżeli chodzi o materiał wykonania, to wciąż najpopularniejsze są płytki łazienkowe struker porcelanico ceramiczne. Można je podzielić na gres, glazurę, cotto i terakotę. Bez wątpienia jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż materiał jest trwały, wytrzymały, jednocześnie łatwy do utrzymania w czystości.

Kolorystyka i wzór

Jasne płytki łazienkowe struker porcelanico to dobry wybór do małych pomieszczeń, gdyż będą odbijać światło, optycznie powiększą pomieszczenie i dadzą wrażenie większej czystości. Z kolei ciemne płytki mogą okazać się świetnym dopełnieniem bazowych stonowanych barw.
Wzór na kafelkach także będzie miał wpływ na kształtowanie przestrzeni, dlatego należy dobrze przemyśleć jego wybór. Gdy decydujemy się na umieszczenie w łazience wzorzystych płytek, trzeba zrobić to w umiejętny sposób. Niestety w tym wypadku jest bardzo łatwo o przesadę, więc należy być ostrożnym. Ciekawą propozycją są płytki łazienkowe struker porcelanico o jednakowym wzorze, można zdecydować się także na takie, które tworzą większą grafikę.

Jasna czy ciemna łazienka?

Ze względu na to, że łazienka to zazwyczaj jedno z najmniejszych pomieszczeń w domu, najlepiej stawiać na jasne kolory. Dzięki temu nawet bardzo mała przestrzeń ma szansę prezentować się efektownie i być praktyczna w codziennym użytkowaniu. Jasne ściany doskonale skomponują się z armaturą, do tego wnętrze będzie wydawać się przestronniejsze. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić łazienkę w ciemnych barwach, jednak w tym wypadku należy zadbać także o dobre oświetlenie poszczególnych stref.