Usługi geodezyjne w Krakowie – jak wybrać odpowiedniego wykonawcę?

Budowa nowego domu wiąże się nie tylko z zakupieniem materiałów i wynajęciem ekipy, która postawi dom, ale również wieloma formalnościami, które należy obowiązkowo uzupełnić, aby uzyskać zgodę na rozpoczęcie inwestycji. Do tego kanonu należy między innymi usługi geodezyjne w Krakowie. Jak znaleźć odpowiedniego fachowca w tym zakresie?

Jakie uprawnienia musi posiadać geodeta?

Specjalista z zakresu geodezji uzyskuje odpowiednie uprawnienia po zdaniu egzaminu państwowego. Mogą do niego przystąpić specjaliści, którzy czynnie działają w branży. Odbywa się on aż w siedmiu zakresach, z czego do standardowych usług geodezyjnych w zakresie budowy domu niezbędne są co najmniej dwa. Te dwa obowiązkowe zakresy uprawniają do wykonania pomiarów, tzw.:

– realizacyjnych, które dotyczą położenia budynku w pionie oraz poziomie,

– sytuacyjno-wysokościowych, dzięki którym powstaje mapa geodezyjna do celów projektowych,

– inwentaryzacyjnych – to pomiary wszystkich elementów znajdujących się na działce,

oraz wykonania:

– rozgraniczenia i podziałów nieruchomości,

– dokumentacji do celów prawnych,

– wyrysów z ewidencji gruntów, które są niezbędne do map wieczystych.

Moc prawna maja tylko te dokumenty i pomiary, które wykonał dla nas geodeta posiadający odpowiednie uprawnienia.

Doświadczenie i opinia

Niezwykle ważne w każdym wykonywanym zawodzie jest bez wątpienia doświadczenie. Usługi geodezyjne w Krakowie świadczone przez doświadczonych i znających teren geodetów na pewno będą przebiegać sprawniej i szybciej. Warto więc wybrać specjalistę z danego terenu.

Możemy również pozbierać pozytywne opinie wśród swoich znajomych oraz znajomych znajomych. Często najlepsza jest właśnie taka reklama, która odbywa się, tzw. „pocztą pantoflową”. Dobry specjalista zawsze będzie polecany, a o kiepskim na pewno też nas znajomi poinformują. Czy warto sugerować się opiniami znalezionymi w internecie? To również może być wskazówka, ale nie zawsze rzetelna.

Czy geodeta może wykonać dla nas ofertę?

Prośba o wykonanie oferty lub jasno sformułowane cenniki na pewno nie jest złym pomysłem. Przynajmniej mamy pewność, że zapłacimy dokładnie tyle, ile było pierwotnie zakładane. Nie każdy geodeta będzie chciał dla nas wykonać ofertę, ale konkretne i precyzyjne cenniki zdecydowanie powinien posiadać. To również świadczy o jego profesjonalizmie.

Innowacyjne metody i sprzęt

Są to kryteria, które na pewno podnoszą rangę każdego geodety. Warto postawić właśnie na takie usługi geodezyjne w Krakowie, dzięki temu mamy pewność, że wszelkie pomiary zostaną wykonane precyzyjnie.