Samoobsługowa myjnia samochodowa lepsza od automatycznej?

Czyste, lśniące auto to nie tylko kwestia wizerunku kierowcy, to także wyraz jego troski o stan nadwozia samochodu. Długo przylegające błoto, zaschnięte ptasie odchody bardzo niekorzystnie wpływają na stan lakieru.

Jak myć auto?

Samochód należy myć tak często, jak tego wymaga, nawet codziennie. Czasami wystarczy przepłukać go tylko z kurzu, ale często po powrocie z dłuższej trasy wymaga gruntownego mycia.

Kierowcy mają do wyboru trzy rodzaje myjni, ręczną, automatyczną oraz samoobsługową. Od razu trzeba zaznaczyć, że mycie samochodu na ulicy lub na własnej posesji jest zakazane ze względu na ochronę środowiska i można zapłacić za to spory mandat.

Myjnia ręczna

To zdecydowanie najdroższa opcja, ale warto wybrać ją do kompleksowego i dokładnego umycia samochodu. Pracownik myjni dobierze odpowiednie środki chemiczne oraz miękkie szczotki z naturalnego włosia i ściereczki z mikrofibry.

Auto zostanie wywoskowane i wypolerowane, ale trzeba na to zarezerwować znacznie więcej czasu niż w przypadku innych myjni.

Myjnia automatyczna

Niektórzy kierowcy wybierają ją ze względu na wygodę i czas, bo kolejki do myjni automatycznej są najmniejsze.

Trudno się temu dziwić, ponieważ dla lakieru jest to najmniej przyjazna myjnia. Twarde szczotki zostawiają mikroślady na lakierze, które po kilku myciach są widoczne w postaci cienkich okrągłych zarysowań. Częste korzystanie z myjni automatycznej oznacza wcześniejsze malowanie samochodu.

Koszt mycia w myjni automatycznej mieści się między myjnia ręczną a myjnią samoobsługową, oczywiście koszt jednorazowy zależy od wybranych programów.

Samoobsługowa myjnia samochodowa

Popularnie nazywana jest myjnią bezdotykową i cieszy się największą popularnością wśród kierowców. Decydujący wpływ mają na to niski koszt, szybkość oraz bezpieczeństwo dla lakieru samochodu.

W myjni samochodowej samoobsługowej nie używa się żadnych szczotek, chociaż sporadycznie są dostępne. Mycie odbywa się przy pomocy specjalnej lancy działającej pod ciśnieniem. W zależności od wybranego programy lanca dozuje czystą wodę, odpowiednio rozcieńczone detergenty lub gorący wosk. Doświadczeni i szybcy kierowcy potrafią umyć auto za 5 zł, oczywiście jest to tylko powierzchniowe umycie z największego brudu.

Największą zaletą myjni samoobsługowych jest bezpieczeństwo dla lakieru, ponieważ nie są stosowane żadne twarde szczotki. Trzeba jednak bardzo uważać na panujące temperatury, ponieważ auto wychodzi mokre. Najlepiej oczywiście osuszyć je ręcznikami lub ściereczkami, podczas temperatur minusowych woda nie zamarznie, a w upały nie zostawi białych kropek.