Projekt instalacji gazowej – na co zwrócić uwagę?

Projekt instalacji gazowej powinien być wykonany przez osoby uprawnione do tego rodzaju czynności. Najlepiej jest więc zlecić go profesjonalnej firmie, która doskonale zna się na tym temacie. Na samym początku, specjalista powinien sprawdzić, czy istnieje możliwość wykonania przyłącza centralnego ogrzewania do gazu ziemnego. Ewentualność wykonania tego typu przyłącza, nie w każdej sytuacji jest możliwa.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Cały projekt instalacji gazowej leży w gestii osoby, która doskonale na tym się zna i jest profesjonalistą. Przed zabraniem się do projektowania, taka osoba musi sprawdzić techniczne warunki działki, oraz zrobić odpowiednie obliczenia. Zauważyć trzeba, że instalacja gazowa powinna być bezpieczna dla mieszkańców danego domu, dlatego nie może być wykonana pochopnie i byle jak. Wszystko musi się trzymać określonego projektu. Dlatego też wyniki wykonanych obliczeń powinny zgadzać się z warunkami technicznymi danej zabudowy. Tylko w niektórych przypadkach można je zmienić na ewentualne potrzeby mieszkańców.
Cały projekt instalacji gazowej uwzględnia przebieg danej instalacji oraz wszystkie odbiorniki, które znajdą się w nieruchomości. Taki projekt musi objąć wszystkie piony domu, w przypadku gdy dom będzie wielokondygnacyjny. Osoba kompetentna, posiadająca odpowiednie uprawnienia, w wykonanym przez siebie projekcie musi dokładnie rozrysować wszystkie elementy i także wciąć pod uwagę wszystkie komponenty, które odprowadzają spaliny i wentylują powietrze.

Bezpieczna i funkcjonalna instalacja gazowa

Instalacja gazowa musi być wykonana według określonych norm. Jej działanie musi być bezpieczne, ale i funkcjonalne. Bardzo ważny jest bezproblemowy dostęp do całej tej instalacji. Jest to ważne zarówno przy pracach konserwatorskich jak i przy naprawie instalacji w razie awarii. Ponadto w odpowiednim miejscu, czyli jeszcze przed wejściem rury gazowej do ziemi, musi się też znaleźć zawór całkowicie odcinający gaz.
Wiedzieć też trzeba, że rury z gazem ziemnym umieścić należy zaraz pod sufitem, a rury z gazem płynnym tuż przy ziemi. W żadnym wypadku takie rury nie powinny być schowane pod fundamentami.
Zamontowanie instalacji gazowej w danym domu wymaga odpowiedniego pozwolenia. Warto jest przy składaniu pozwolenia na budowę domu równocześnie złożyć wniosek o pozwolenie na zainstalowanie tego typu instalacji. Zawsze do takiego wniosku dołączyć trzeba mapę poglądową budynku oraz opinię kominiarza.
Ceny za projekty dotyczące gazu zależą od wielkości i rodzaju budynku.