Kiedy warto wdrożyć drukarki etykiet?

Zachowanie porządku i odpowiednie oznaczenie chyba nigdzie nie jest tak ważne jak w laboratorium. Wszystkie próbki i odczynniki muszą być czytelnie i trwale oznaczane. Jest to szczególnie ważne w przypadku niebezpiecznych substancji. Dlatego coraz więcej firm decyduję się zamienić ręcznie opisy takimi z drukarki do etykiet.

Jakie powinny być etykiety laboratoryjne?

Etykiety laboratoryjne muszą przede wszystkim być trwałe i odporne, zarówno na rozmazywanie się, jak i na ścieranie. Do tego niezwykle ważne jest by opisy były czytelne, co nie zawsze jest łatwe. Często etykiety umieszczane są np. na niewielkich szalkach, w takiej sytuacji nie mogą być zbyt duże, a co za tym idzie napisy też muszą być wykonane stosunkowo mała czcionką.

Taki efekt pozwalają osiągnąć drukarki etykiet, ważne jest jednak by miały dobrą rozdzielczość. Urządzenia tego typu przeznaczone do laboratoriów wykorzystują zazwyczaj technikę termotransferu, co pozwala uzyskać trwałe nadruki, nie poddające się często ekstremalnemu środowisku panującemu w laboratorium.

Kiedy warto postawić na drukarki etykiet?

Nie każde laboratorium musi wykorzystywać drukarki etykiet. Zdarzają się przecież sytuacje, gdy w przyzakładowym laboratorium wykorzystuje się tylko kilka, często łatwych do rozpoznania odczynników. Jednak gdy skala działalności laboratorium zaczyna się rozrastać, a liczba próbek, jak i odczynników staje się coraz większa, warto o tym pomyśleć. Jest to szczególnie ważne, jeśli stosuje się niebezpieczne substancje, oraz gdy specyficzne warunki w laboratorium sprawiają, że ręczne opisywanie próbek, szalek czy pojemników może okazać się nietrwałe.

Warto wziąć pod uwagę, ze tradycyjnie opisy na butelkach i pojemnikach z odczynnikami, wykonywane zwykłym długopisem, szybka blakną. Przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest jedynie częste sięganie po dany pojemnik, ale przede wszystkim niekorzystny wpływ sytuacji chemicznych. Takiego problemy nie ma w przypadku nadruków wykonywanych termotransferowymi drukarkami, które pozostają wyraźne nawet w przypadku przechowywania w zamrażarce, czy kontaktu z wrzącą wodą.

Jak wybrać idealną drukarkę etykiet?

Ważne jest jednak by wybrać odpowiednie urządzenie, najlepiej spełniające wymogi danego zakładu. Jeżeli stosowane etykiety mają być raczej niewielkie bardzo istotna jest wysoka rozdzielczość wydruku. Kupując urządzenie trzeba też koniecznie sprawdzić, czy zakres rozmiarów etykiet drukowanych przez dane urządzenie będzie wystarczający dla naszych potrzeb. Ponadto, jeśli zależy nam na wydruku w różnych kolorach, koniecznie trzeba wybrać urządzenie posiadające taką opcję.