Jak wybierać kabiny prysznicowe?

Zakup kabiny prysznicowej powinien być przemyślany pod każdym kątem. Przy zakupie odpowiedniego modelu nie należy brać pod uwagę wyłącznie liczby dostępnych funkcji, ale też sam kształt kabiny i jej usytuowanie względem łazienkowej instalacji.

Usytuowanie i rozmiar

Wybór kabiny prysznicowej powinien być uzależniony przede wszystkim od jej usytuowania względem samej łazienki, jak również jej rozmiaru.

Duża łazienka daje pełną swobodę co do wyboru konkretnego modelu. W przypadku mniejszych łazienek lepszą opcją jest wybór modelu narożnego, który będzie doskonale dopasowany do kształtu i położenia ścian. Na marginesie warto zaznaczyć, że taki sposób montażu kabiny jest odpowiedni dla osób, które nie mają czasu (lub ochoty) na mycie całej powierzchni kabiny. W związku z tym, że obydwie jej ściany przylegają do ścian łazienki, nie istnieje konieczność ich okresowego czyszczenia.

Jak otworzyć drzwi?

Na wybór optymalnej kabiny prysznicowej powinien mieć wpływ również sposób otwierania jej drzwi. Dzięki temu łatwiej będzie nam wykorzystać skąpy zapas wolnej przestrzeni.

Najlepiej, jeśli będą to drzwi przesuwne, posiadające szczelne zamknięcie obydwu ich połówek. Drzwi otwierane na jedną ze stron nie są aż tak praktyczne i – co więcej – zajmują bardzo dużo przestrzeni. Zastosowanie drzwi przesuwnych pozwala również na dowolność aranżacyjną reszty łazienki. Drzwi chowające się za ściankami stałymi nie będą tu żadnym ograniczeniem. Oczywiście przy ich wyborze warto przeanalizować również jakość prowadnic drzwiowych i zamontowanych w nich rolek.

Materiał wykonania – istotny element każdej kabiny

Inwestor decydujący się na zakup kabin prysznicowych, powinien dokonać stosownego wyboru również pod kątem zastosowanego do ich budowy materiału.

Powierzchnie szklane trudno wyczyścić (zwłaszcza z nacieków i kamienia), dlatego lepszym rozwiązaniem będzie zakup modelu z tworzywa sztucznego. Jeśli istnieje taka możliwość warto też zwrócić uwagę na jakość uszczelek, zamknięć i wielu innych elementów składowych. Można też pomyśleć o akcesoriach, które będą wykorzystywane podczas montażu kabiny. Najlepiej, jeśli każde z nich będzie osobno zapakowanie. Nie bez znaczenia jest też materiał, z którego je wyprodukowano (warto postawić na stal nierdzewną).

Podsumowanie

Funkcjonalność kabiny prysznicowej nigdy nie powinna być decydującym o jej wyborze kryterium. Owszem, liczba dostępnych funkcji jest ważna (zwłaszcza dla wymagających użytkowników), ale równie ważna jest też wygoda korzystania i bezpieczeństwo użytkownika.