Jak nadać metalom odpowiedni kształt?

Obróbka metali jest zadaniem wymagającym, ponieważ wymaga podstawowej wiedzy oraz odpowiednich urządzeń, które znacznie ułatwiają pracę.

Czym jest obróbka metali?

Obróbka metali to różnorodne procesy, których celem jest zmiana ich kształtu lub właściwości fizycznych i chemicznych. Może to być zatem obróbka mechaniczna skrawaniem, plastyczna, cieplna, chemiczna czy cieplno-chemiczna.

Czym charakteryzują się poszczególne procesy?

Obróbka metali skrawaniem ma na celu nadanie przedmiotom wykonanym z metalu pożądanego kształtu za pomocą usuwania nadmiaru materiału z miejsc niepożądanych. Tego typu proces może obywać się w formie frezowania czy tłoczenia. Poza tym, zmiana kształtu metali może być osiągana za pomocą tak zwanej obróbki plastycznej. Za jej pomocą można nie tylko zmieniać kształt przedmiotów wykonanych z metalu, ale również wpływać na gładkość powierzchni. Tego typu obróbka plastyczna może być z powodzeniem wykonywana zarówno na gorąco, jak i na zimno. W przypadku obróbki plastycznej można wymienić tłoczenie, walcowanie, kucie czy gięcie. Kucie metali może być wykonywane na zimno i na gorąco. Co ważne, proces ten może odbywać się ręcznie lub za pomocą kuźniarek, które skutecznie zgniatają obrabiane surowce. Tłoczenie to proces, który również może być wykonywany w warunkach niższej i podwyższonej temperatury. Tego typu obróbka wykonywana jest z użyciem prasy i umożliwia zmianę kształtu metali, w tym ich odcinanie, dziurkowanie, przetłaczanie, okrawanie, skręcenie czy zawijanie. Innym sposobem zmiany kształtu metali jest tak zwane ciągnienie. Może być wykonywane na gorąco oraz na zimno i prowadzi do stopniowego zmniejszania przekroju poprzecznego oraz wydłużania obrabianego produktu, w tym drutu czy rury.

Na czym polega gięcie metali?

Gięcie metali to powszechnie stosowana metoda, która z powodzeniem wykorzystywana jest w celu zmiany ich kształtu. Giętarki znajdują zastosowanie między innymi w przemyśle dekarskim, gdzie służą do gięcia blach. Mogą być wykorzystywane w procesach, które odbywają się zarówno w temperaturze pokojowej, jak i wymagają uprzedniego nagrzania materiału. W szerokiej ofercie sprzedaży dostępne do profesjonalne giętarki do metalu, których cena jest jednak bardzo wysoka. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest przygotowanie giętarki samodzielnie. Oczywiście tego typu produkt nie może być stosowany w przypadku masowej produkcji wyrobów z metalu i służy jedynie do majsterkowania. Tego typu domowe urządzenie nie nadaje się również do gięcia grubej blachy. Kompromisowym rozwiązaniem może być w tym przypadku skorzystanie z możliwości wynajmu profesjonalnego sprzętu. Na rynku istnieją bowiem podmioty, które odpłatnie użyczają giętarki. W tym przypadku klient otrzymuje dostęp do dobrej jakości produktów, które są objęte regularnym serwisem. Może on również liczyć na wsparcie ze strony pracowników godnego polecenia podmiotu zarówno na etapie wyboru odpowiedniego urządzenia, jak również podczas jego późniejszej eksploatacji.