Do czego można dodać szafran?

Wokół niektórych przypraw narosło bardzo wiele legend. Dokładnie to można powiedzieć o szafranie. Mówi się, że to najdroższa przyprawa świata, ponieważ sposób jego pozyskania jest niezwykle skomplikowany i pracochłonny. Ciemnopomarańczowy szafran zbiera się ze słupków pewnej odmiany krokusa, która jest uprawiana między innymi w basenie Morza Śródziemnego, Iranie czy Indiach. Kto ma ochotę pozwolić sobie na taki luksus, dostarczając do swojego domu odrobinę szafranu, z pewnością nie będzie rozczarowany. Ta aromatyczna przyprawa nadaje szlachetności bardzo wielu potrawom. Poza tym wykazuje silne działanie antydepresyjne. To jedno z ostatnich odkryć naukowych, dotyczących właśnie tej przyprawy.

Wykorzystanie tej przyprawy w kuchni
Chociaż jest to najdroższa przyprawa świata, dobra informacja jest taka, że do konkretnych potraw używa się jedynie jej szczypty. Nie można przesadzać z ilością, ponieważ jest on niezwykle aromatyczny. Jeżeli nie ma się wprawy w przyprawianiu za jego pomocą, można po prostu zepsuć danie. Najczęściej stosowany jest do dań na bazie ryżu. Stanowi doskonały dodatek na przykład to różnych rodzajów risotto oraz paelli. Risotto to danie pochodzące z kuchni włoskiej, paella zaś wywodzi się z kuchni hiszpańskiej. Dodając odrobinę szafranu do ryżu, uzyskuje się bardzo ładny kolor, które świetnie współgra z innymi składnikami potrawy. Z reguły w paelli wykorzystuje się owoce morza, które również nabierają lepszego smaku wtedy, gdy doda się do nich odrobinę tej luksusowej przyprawy.

Kuchnie świata
Warto pamiętać o tym, że w tradycyjnej kuchni polskiej raczej nie stosuje się tej przyprawy. Dlatego też największy pożytek będą z niej mieli miłośnicy tak zwanych kuchni świata. Jeżeli ktoś chce eksperymentować na przykład z daniami kuchni bliskowschodniej, z powodzeniem może zakupić flakonik tego drogocennego składnika. Poza tym z jego dobrodziejstw korzystają również cukiernicy. Można używać odrobinę do barwienia ciast biszkoptowych. Dzięki temu uzyskują one intensywną, żółciutką barwę, która zawsze dobrze się kojarzy.

Pomysły na dania
Skąd czerpać inspiracje na pyszne potrawy z tą drogocenną potrawą? Oczywiście najlepszym źródłem jest internet. Warto pamiętać o tym, że można doprawiać nim ryby, kurczaka, łososia, a także inne rodzaje mięs. Poza tym doskonale nadaje się też do zup, wywarów mięsnych, popularnego w naszym kraju rosołu. Tajemnica stosowania leży w tym, aby nie przesadzić z ilością. Wtedy potrawa zyskuje piękny kolor, natomiast intensywny i charakterystyczny smak przyprawy nie jest mocno wyczuwalny.