Dbaj o zęby również na urlopie w górach

Wakacje to czas relaksu i odpoczynku. W podróż nie zabieramy codziennych zmartwień ani problemów. Jednak nawet podczas urlopu musimy wykonywać pewne codzienne czynności. Oprócz codziennej pielęgnacji ciała, higiena jamy ustnej jest również jednym z codziennych rytuałów, z których nigdy nie należy rezygnować, zwłaszcza na wakacjach czy w podróży.

Higiena jamy ustnej i opieka stomatologiczna na wakacjach

Higiena i pielęgnacja zębów z dala od własnych czterech ścian mają duże znaczenie. Podczas wakacji w górach ludzie są zazwyczaj bardziej aktywni, nawet jeżeli czują się bardziej zrelaksowani. Na urlopie nie odmawiają sobie różnych przysmaków. Ponadto jak wszyscy wiemy, większa aktywność zwiększa również ogólne ryzyko infekcji. Nawet jeśli wolny czas służy regeneracji, podczas wyjazdów poddajemy nasze zęby różnym testom.

Jeśli rezerwujemy pensjonat lub pokój hotelowy, rutyna codziennej higieny jamy ustnej zwykle nie stanowi problemu. W takich miejscach warunki są zazwyczaj korzystne i prawie nie odbiegają od normalnych warunków życia codziennego. Jednak jadąc na biwak lub planując jednodniową wycieczkę w góry, dbanie o higienę jamy ustnej może być utrudnione.

Jeśli pojawi się ból

Problemy z zębami zwykle nie pojawiają się nagle. Zwykle rozwijają się powoli i podstępnie. Aby zapobiec bólowi zęba na wakacjach, w ramach przygotowań do urlopu należy zaplanować przegląd stomatologiczny. Wizytę należy umówić w odpowiednim czasie, tak aby wszelkie powtórne leczenie, które może być wymagane, mogło zostać zakończone przed rozpoczęciem podróży.

Jeśli jednak podczas urlopu w górach pojawią się jakiekolwiek dolegliwości w obrębie zębów i jamy ustnej należy skontaktować się z dentystą. Stomatolog tarnowskie góry przeprowadzi odpowiednie leczenie, dzięki czemu ból zęba nie popsuje nam wakacji.

Dbaj o zęby w podróży

Warto mieć zawsze przy sobie szczoteczkę i pastę do zębów oraz nić dentystyczną. Nie zajmują wiele miejsca w kosmetyczce, a pomogą nam utrzymać zęby i jamę ustną w czystości.

Do bagażu podręcznego zawsze należy spakować małą butelkę wody. Dzięki temu można w każdym momencie zadbać o zęby, nawet jeśli nie ma dostępu do świeżej i wolnej od zarazków wody.

W przypadku, gdy podczas podróży chwilowo nie ma dostępu do odpowiedniej toalety lub brakuje czystej wody, można również wyczyścić zęby nicią dentystyczną lub praktycznymi szczoteczkami międzyzębowymi. W takiej sytuacji zaleca się również żucie gumy do żucia bez cukru. Guma do żucia pobudza przepływ śliny i hamuje rozwój szkodliwych bakterii. To z kolei sprzyja regeneracji szkliwa zębów.